Як формуються ціни на скраплений газ: торги УЕБ
Електронні аукціони, що проводяться на платформі Української енергетичної біржі, стартують за графіком, який затверджується заздалегідь. Дати та склад учасників залежать від кількості заявок та лотів. Взяти участь у торгах можуть всі клієнти біржі, які успішно пройшли реєстрацію та акредитацію.
Діяльність УЕБ базується на законі «Про товарні біржі», який набув чинності у 2021 році. Він регулює роботу всіх операторів організованого ринку та вимагає регулярно здійснювати моніторинг торгів. Щоб організовувати та проводити електронні аукціони, біржа має отримати відповідну ліцензію від держави. Без такого дозволу діяльність торговельної платформи є незаконною.
Функціонал Української енергетичної біржі
Офіційний біржовий сайт https://www.ueex.com.ua/exchange-quotations/lpg/ допомагає користувачам:
- швидко пройти реєстрацію в онлайн-форматі;
- отримати повний перелік документів для акредитації;
- проглянути відеокурси, які допомагають новачкам опанувати особливості роботи торгових сесій;
- вивчити графіки та таблиці котирувань;
- дізнатися останні біржові новини, прогнози аналітиків тощо.
УЕБ першою отримала державну ліцензію та почала проводити торги скрапленим газом, необробленою деревиною, нафтою та енергоносіями.
Ціноутворення на електронних аукціонах
Щоб запропонувати лот, який буде торгуватися на онлайн-аукціоні, учасники повинні пройти реєстрацію та акредитуватися. Для цього необхідно надати відповідні документи, дозволи та сертифікати. Наглядова рада біржі ретельно перевіряє фінансову історію кожної компанії, трейдера чи постачальника. Це дозволяє учасникам торгів розраховувати на чесне партнерство та конкурентні ціни.
Стартову вартість визначає продавець, на утворення підсумкової ціни впливає активність учасників та кількість лотів. Таким чином ціноутворення базується на об’єктивних факторах:
попит,
пропозиція,
сезонні коливання.
Скраплений газ на торгах: графіки цін
Щоб порівняти вартість палива та проаналізувати актуальні ринкові тенденції, біржові аналітики формують графіки цін. Їх можна знайти на офіційному сайті Української енергетичної біржі ueex.com.ua. Під час побудови графічних даних враховується вартість, обсяг, дати торгів. Є можливість проглянути результати аукціонів, на яких були представлені лоти конкретного подавця («Полтавгазвидобування», «Шебелинкагазвидобування», Управління з переробки газу та газового конденсату). Зручні фільтри дозволяють швидко зорієнтуватися у поданій інформації.
Плюси торгів на УЕБ
Постійні члени Української енергетичної біржі відзначають декілька базових переваг торговельного майданчика. Прозорість формування цін дозволяє купувати скраплений газ на вигідних умовах, отримувати вільний доступ до лотів, які мають попит. Наявність державної ліцензії гарантує законність угод, що укладаються на біржі.
Особиста присутність представників компанії на торгах не передбачена, тому купувати та продавати сировину можна з будь-якого регіону держави в дистанційному форматі.